מספרים על הרבי – לרגל י' שבט

סיפור על מופת של הרבי שקרה עם הרב שלמה קונין שליח הרבי לקליפרוניה

ההפתעה היתה מושלמת. שעה ארוכה עוד ישבו הנוכחים פעורי-פה לאחר צאתו של הרב קונין מהאולם. הדברים היו כה חדים וברורים עד שלא היה מקום לטעות בהם.

קליפורניה 1985. מנהל המאה-ושלוש מוסדות ובתי-חב"ד – הרב שלמה קונין – מזמן את כל מנהלי מוסדותיו – שלוחי הרבי מליובאוויטש – לאסיפה דחופה. כבר זמן רב שלא פגשו השליחים איש את רעהו. כן, עבודתם כה רבה היא עד שאין זמנם פנוי לאסיפות ולדיבורים. אלא שהפעם היתה הודעתו של הרב קונין חד משמעית: חייבים להגיע לאסיפה, איש בל יעדר!

לתדהמת הנוכחים פתח ר' שלמה והשביע אותם שלא להדליף מילה וחצי מילה ממה שהם עתידים לשמוע. צוות השלוחים, שהיה נתון במתח רב לאחר הקדמה שכזו נחרד לשמוע את הדברים הבאים:

"לפני שבועיים חשתי שלא בטוב וניגשתי להיבדק אצל רופא. זה שלחני לסדרה של בדיקות וצילומים שגילו שהנני חולה – לא-עליכם – במחלה ממארת. לפי דעת גדולי המומחים בשטח זה נותרו לי רק חודשיים ימים של חיים ולפיכך הגעתי לכלל מסקנה שעלי לחלק את תפקידי בתור מנהל המוסדות בין כמה מכם, ובזמן הקצר שנותר לי, לנסוע לניו-יורק אל הרבי – שהוא כל חיי – ולבלות שם את שארית ימי.

רחש של תדהמה פשה בקהל, אלא שר' שלמה היסה זאת במחי-יד והחל מקריא מן הרשימה שלפניו את חלוקת התפקידים. מפליא היה לראות באיזה קור-רוח סיים את דבריו ויצא את אולם הישיבות, משאי אחריו ציבור המום.

רק עתה הרגיש את עצמו חופשי להודיע לאשתו ולילדיו על מחלתו ותוכניתו, כשהוא מבקשם שלא לעצרו בדרכו. צערה של המשפחה לא ניתן לתיאור, אך עוד בטרם הספיקו לעכל את המתרחש כבר היה הוא על המטוס הראשון שהמריא לכיוון ניו יורק.

הוא הגיע לישיבה החב"דית השוכנת בסמוך למשכנו של הרבי – ב-770 – והתיישב ללמוד כאילו מאומה לא קרה. לאיש לא סיפר על הנעשה, ולאלו שהתפלאו על שהותו באמצע השנה בניו יורק נענה בכמה אמרות שנונות ופטרם לשלום.

בימים הבאים הקדיש את עיקר זמנו לרשימת כל "הישגיו": כל מוסדות התורה הכבירים ומרכזי היהדות – בתי חב"ד – אותם הפעיל במקום שליחותו. הוא העלה את הכל על הכתב, הכניס למעטפה גדולה, כשהוא מצרף לזה גם את תיקו הרפואי שכלל בין היתר צילומי רנטגן וחוות דעת הרופאים. כל זאת בנוסף לפירוט סדרי העבודה אותה הטיל על שאר השלוחים, להמשך רצוף של עבודת הקודש בקליפורניה. עוד באותו היום הועברה המעטפה אל ה"בוס" – הרבי.

ר' שלמה היה שלם בנפשו, לא התמרמר על מחלתו וקיבל את הכל בשמחה, מתוך הודיה לה' על שזיכה אותו לשמש במשך שנים כשליח של נשיא הדור.

לא עברה שעה אחת, והנה מחפש אחריו מזכירו של הרבי כשבפיו חדשה מרעישה: הרבי הוציא מחדרו – בתשובה – את התיק הרפואי, כאשר עליו, מבחוץ, הוא רושם בכתב יד קודשו, ובאותיות קידוש לבנה: "היה והלך"…

מובן שחסיד כר' שלמה לא צריך ליותר מזה. הוא קנה כרטיס חזרה לקליפורניה וחזר לסדר-היום כאילו מאומה לא קרה, כשהוא אינו טורח אפילו לגשת לבדיקות שגרתיות!

צחוק בצד, אך מי שבאמת כמעט ונזקק לטיפול רפואי היה אחד הרופאים שנתקל בו באקראי לאחר חצי שנה…

ואילו ר' שלמה? – אותו תוכלו לפגוש כשהוא מנהל את הפעילות השוטפת במוסדות חב"ד בקליפורניה, ובימי פגרא – כאשר הוא מזדמן לבית המדרש 770 – כשהוא פוצח בשירה אדירה בהתוועדות חסידית…

אהבתם? שתפו!

מצטרפים

למשפחת המנויים ומשתתפים בהגרלה על טיסה לרבי מידי חודש!

שאלה? כתבו לנו!